Tani dostawca gazu – jak go wybrać?

Rynek energetyczny w Polsce rozwija się od wielu lat bardzo dynamicznie. Obecnie funkcjonuje na nim coraz więcej przedsiębiorstw reklamujących się jako tani dostawca gazu. W związku z tym mnóstwo osób zastanawiających się nad szukaniem oszczędności zarówno w domu, jak i w firmie, zadaje sobie pytanie: czy zmiana dostawcy gazu rzeczywiście się opłaca? Czy warto to zrobić?

Gaz jako atrakcyjny produkt rynkowy

Gaz to aktualnie taki sam produkt jak wiele innych – można go kupić od różnych firm. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę dostawcy powinniśmy nieco bliżej zainteresować się tematem. Nade wszystko trzeba pamiętać o ważnej sprawie – takiej mianowicie, iż w przypadku zawarcia nowej umowy zmienia się jedynie firma kupująca gaz, dystrybutor natomiast pozostaje ten sam.

Jak skutecznie szukać dobrego dostawcy gazu?

Podstawową przesłanką decydującą o zmianie dostawy jest cena. Przy tej okazji warto pamiętać, iż na rachunek za gaz składa się kilka pozycji. W szczególności należy mieć na uwadze:

– cenę za 1 m3,

– opłatę abonamentową,

– opłatę za dystrybucję.

O ile ostatni element pozostaje na tym samym poziomie, o tyle w przypadku dwóch pozostałych jest już inaczej – i to one w głównej mierze wpływają na atrakcyjność oferty.

Aby znaleźć najlepszą propozycję, trzeba porównać możliwie jak najwięcej ofert pod kątem powyższych czynników. Istotne są ponadto takie kwestie jak:

– czas obowiązywania umowy,

– gwarancja stałej ceny w trakcie trwania umowy,

– zasady wypowiedzenia umowy – kary umowne, okres wypowiedzenia itp.,

– terminy płatności.

Konieczne jest zatem dokonanie wnikliwych kalkulacji. Najlepsze oferty to takie, przy których można liczyć na co najmniej 5 proc. oszczędności na całym rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *