Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Dla każdej firmy niezwykle ważną kwestią jest zachowanie finansowej płynności, dlatego też tak istotne jest to, by wszystkie należności wobec niej były regulowane w terminie. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Co w takiej sytuacji może zrobić przedsiębiorca?

Telefoniczne czy mailowe przypomnienia zazwyczaj największą skutecznością odznaczają się w przypadku zaległości, które powstały niedawno. Przeważnie nieopłacenie należności w terminie okazało się zwykłym przeoczeniem. Inaczej zaś sprawa wygląda, gdy w rachubę wchodzą należności, które nie są uregulowane od dłuższego czasu – ani maile, ani telefony nie przynoszą pożądanych rezultatów. Wówczas wierzyciel może skorzystać z rozwiązania, które zostało opisane tu: http://sciagnijdlug.waw.pl/przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty/.

Mowa o przesądowym wezwaniu do zapłaty. Poprzedza ono nadanie sprawie biegu sądowego, co jest już ostatecznością. Przesądowe wezwanie do zapłaty ma na celu nadanie wierzytelności cech wierzytelności wymagalnej. Od strony formalnej pismo musi sprostać paru wymogom – konieczne jest m.in. zamieszczenie w nim informacji o zagrożeniu sądem oraz określenie żądań. Aby było skuteczne, musi trafić do rąk odbiorcy – najlepiej wysłać je listem poleconym. Dłużnik potwierdza wówczas jego odbiór.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o tym, że dłużnik może się od wezwania odwołać – ma na to 3 miesiące, licząc od daty dostarczenia mu pisma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *