Donos do urzędu skarbowego

Kwestie związane z regulowaniem należności podatkowych nie od dziś wzbudzają sporo kontrowersji i emocji. Podobnie jest z donosami, które Polacy wysyłają do urzędów skarbowych. Czy warto to robić? O czym przy tej sposobności trzeba pamiętać?

Jak można przeczytać na portalu http://donosimy.waw.pl/, liczba donosów do skarbówki z każdym kolejnym rokiem systematycznie rośnie. Z czego to wynika? W wielu przypadkach autorami kierują dość niskie pobudki – zazdrość czy chęć uprzykrzenia komuś życia. Identycznie sprawa wygląda, gdy w rachubę wchodzą skargi do innych instytucji, np. donos do zus czy donos do pip. Decyzję o wysłaniu takiego pisma każdy powinien podjąć sam.

Z drugiej zaś strony urzędnicy podkreślają, że obecnie autorzy donosów zupełnie inaczej podchodzą do tych kwestii aniżeli kilka lat temu. Wysyłają rzeczowe oraz podpisane imieniem i nazwiskiem skargi, co pozwala pracownikom skarbówki na przeprowadzenie stosownego postępowania.

Pisząc donos do us, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by skupiać się wyłącznie na faktach i nie urządzać osobistych wycieczek – najlepiej, jeśli zaprezentowane fakty zostaną poparte dowodami, np. czyimiś zeznaniami czy fotografiami. Pismo powinno odznaczać się przejrzystą konstrukcją i zrozumiałym językiem. Nie jest wskazane pisanie anonimów – takimi donosami skarbówka raczej się nie zajmuje. Autor skargi może zastrzec, by nie ujawniać jego danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *