Darowizna samochodu

Umowa darowizny to jedna z umów funkcjonujących w obszarze prawa cywilnego. jej przedmiotem bardzo często jest samochód. O czym w związku z tym należy pamiętać i jakich formalności dopełnić?

O kwestiach związanych z darowizną samochodu można przeczytać m.in. tu: http://darowizna.waw.pl/darowizna-samochodu/. Przepisy ściśle określają wymogi, jakim musi sprostać taka umowa. Przede wszystkim wymaga się, by posiadała formę pisemną – niekoniecznie musi być to akt notarialny, aczkolwiek jest to wskazane. Przy jej sporządzaniu należy zadbać o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne elementy, a więc m.in. data i miejscowość, oznaczenie i podpisy stron czy termin wydania samochodu. Ponadto aby darowizna auta była skuteczna, w umowie nie może zabraknąć oświadczeń: darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności pojazdu, darczyńcy o braku obciążeń auta zobowiązaniami na rzecz osób trzecich, darczyńcy o darowaniu samochodu oraz obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Nie wolno ponadto zapomnieć o tym, iż darowizna pojazdu rodzi skutki podatkowe. Wysokość należnego podatku zależna jest od wartości pojazdu oraz przynależności obdarowanego do określonej grupy podatkowej. W niektórych sytuacjach darowizna auta nie oznacza konieczności płacenia podatku, ale muszą zostać spełnione pewne warunki. Umowę zawarli członkowie najbliższej rodziny, zaś obdarowany zgłosił nabycie samochodu w przeciągu 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *